Odzyskiwanie danych z dysków HDD

Odzyskiwaniem danych z dysków HDD zajmujemy się profesjonalnie, nie pozwól uczyć się na swoim dysku. Profesjonalne usługi nie są drogie dopóki ktoś nie spróbuje swoich sił w tym temacie. Nie katuj nośnika jeśli nie wiesz w 100% jaki jest problem utraty danych.

Męczenie dysku po upadku doprowadza go do stanu jak obok, niestety w tym przypadku dane znajdują się wszędzie tylko nie na talerzach – brak możliwości odzyskania danych.
Odzyskujemy dane z dysków mechanicznie uszkodzonych: Wymiany głowic lub ich odparkowanie z powierzchni plattera na parking to codzienność u nas.  Pamiętaj! Jeśli Twój dysk spadł a dane na nim przechowywane są dla Ciebie cenne nie uruchamiaj go! Szkody w ten sposób poczynione mogą zaważyć na tym, czy dane uda się w ogóle odzyskać. Otworzenie dysku w laboratorium w komorze laminarnej, inspekcja zespołu głowic pod mikroskopem, ich ponowny montaż lub wymiana. W następnej kolejności kopia posektorowa dysku lub kopia wybranych przez klienta plików/folderów to najlepsze rozwiązanie w takim przypadku. Jeśli po otworzeniu dysku okazuje się, że głowica jest uszkodzona mechanicznie a dysk uruchamiany nie był mamy niemal pewność odzyskania całości informacji z talerzy. Wielokrotnie spotykamy się z zapiłowaną powierzchnią talerza do tego stopnia, że odzyskanie jakichkolwiek danych jest niemożliwe. W dysku który miał kontakt z podłogą nic się nie naprawi samo. Uruchamianie takiego dysku to ryzyko gdyż wirujący w środku slider (element odczytująco-zapisujący) lub trzymający się tylko na ścieżkach powoduje zarysowania powierzchni talerza.

Producent dysku, model oraz jego wielkość nie ma dla nas znaczenia!
Najważniejsze przy pracy z nośnikiem jest pozyskanie dawcy na części – jeśli jest taka konieczność.
odzyskiwanie-danych-seagate-hitachi-wd-toshiba-samsung

Głowice z dysku SEAGATE ST500LM012 po upadku – na szczęście klient nie włączał dysku i nie spowodował zarysowania powierzchni magnetycznych. Umożliwiło to odzyskanie 100% potrzebnych klientowi danych.

Głowice zaparkowane na powierzchni talerza – komora laminarna pozwala na bezpieczne otwarcie dysku.
Doświadczenie pozwala na sprowadzenie ich na parking bez uszkodzenia a tym samym kopię posektorową dysku i zminimalizowanie kosztów dla właściciela.
Pamiętaj, praca z dyskami twardymi to nie „zrób to sam”. Wiele razy otrzymujemy dyski HDD w których, mówiąc kolokwialnie, ktoś „dłubał”. Nie masz doświadczenia? Nie ruszaj. Dlaczego?
  • Utrudniasz, lub nawet uniemożliwiasz odzyskanie danych.
  • Podnosisz ponadnormatywnie koszty odzyskiwania danych. Sama diagnoza takiego nośnika (bez żadnych gwarancji powodzenia) to 500zł netto / 615zł brutto
  • Zabrudzenia które na pewno powstaną, czy to w wyniku Twojej czy „kolegi informatyka” ingerencji spowodują pogorszenie wyników odzyskania danych, znaczenie wydłużą czas potrzebny na odzyskanie danych a co za tym idzie, podniosą także koszt odzyskania 2-3 krotnie względem takiego samego, nie otwieranego dysku.
Wyniki pracy domorosłych specjalistów można zobaczyć niżej: